W sytuacji ustalenia przez Sąd Pracy, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub naruszało przepisy Sąd ten orzeka o odszkodowaniu. Wyrokowanie o odszkodowaniu wynika z żądania pracownika zgłoszonego w toku postępowania lub z ustaleń Sądu, który dojdzie do przekonania, że…
Wprowadzenie zakazu konkurencji do umowy o współpracy pomiędzy przedsiębiorcami jest oczywiście możliwe. Co więcej możliwe jest także obowiązywanie zakazu konkurencji po ustaniu przedmiotowej umowy. Zawieranie zapisów o zakazie konkurencji w umowach B2B jest dopuszczalne na zasadzie swobody umów. Kodeks cywilny nie zawiera szczegółowych uregulowań stanowiących…
Na czym polega opieka naprzemienna? Opieka naprzemienna stanowi sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem polegający na roztoczeniu pieczy nad dzieckiem poprzez zamieszkiwanie dziecka z każdym z rodziców w powtarzających się okresach czasowych. Wspólne sprawowanie władzy, w oznaczonych z góry podobnych okresach, zapewnia rodzicom równy kontakt…
Pracodawca wręczył Ci wypowiedzenie umowy o pracę i jako powód wskazał utratę zaufania? Zastanawiasz się czy podanie takiej przyczyny może stanowić skuteczne rozwiązanie umowy o pracę? Zapraszam do zapoznania się z artykułem. Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi jeden ze zwykłych trybów rozwiązania stosunku pracy. Artykuł…
W dniu 22 lutego 2016r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która przewiduje szereg zmian a w szczególności w zakresie nawiązywania z pracownikiem umów o pracę na czas określony. 33 miesiące i 3 umowy Pierwszą istotną zmianą jest wprowadzenie ograniczenia w zakresie długości okresu na…